Bal

İnsan hayatı için son derece faydalı olan ürünlerden birisi de kuşkusuz ki bal’dır. Bal, arılar tarafından üretimi sağlanan ve besin değeri son derece yüksek olan lezzetlerden de birisi olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. Arıcılık konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olduğumuzdan dolayı bal üretimi konusunda da çok önemli bir duruma geldiğimizi rahatlıkla söyleyebilme şansına sahip oluyoruz.

Bal maddesinin üretim safhası sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Üretim safhasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli aşama ve madde bulunur. Bunlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir sıkıntı oluşmaksızın üretim sonrasında satış devreye girer.

Bal Nedir?

Arılar çiçeklerden ve çoğu zaman meyve tomurcuklarından besin toplarlar. Bu toplanan besinler, arıların yutaklarında birleştirilir. Yutak işlemi sonrasında elde edilen nektar, arıların bal midesi diye adlandırılan organlarında İNVERTAZ enzimi işlemi sayesinde kimyasal bir değişim evresine girer. Bu değişim evresinin ardından kovandaki peteklere yerleştirilir ve bal dediğimiz oluşum ortaya çıkmış olur.

Arıcılık yapan kişilerin kesinlikle gözlem ve uygulama aşamasında deneyimli oldukları bir işlemdir. Arıların ürettikleri birçok besinden birisi bal’dır. Bunun dışında arılar tarafından çeşitli yöntemler ile üretilen bazı maddeleri hayatımızın her döneminde kullanmaktayız.

Balın Özellikleri

Bal, rengini arıların toplamış ve dönüştürmüş oldukları nektarların yoğunluğundan alan bir besin türü olarak nitelendirilebilir. Arılar, bal oluştururken şeker dengesini de çok iyi ayarlarlar. Balın kokusu da yine toplama yapılan çiçeklerde ki VOLATİN YAĞI dediğimiz maddelerin salgılamasından gelmektedir. Uzmanların belirttiği üzere insan vücudu için ciddi anlamda zararı bulunan canlıların bal bulunan bir ortamda yaşamlarını çok fazla sürdüremedikleri de kanıtlanmış bir gerçektir.

Bal tüketimi, sağlıksal açıdan son derece faydalıdır. Şeker anlamında da vücuda en az etki eden türlerden birisi olarak nitelendirilebildiği için tüketim aşamasında uzmanların herhangi bir kısıtlaması söz konusu değildir.

Bal Üretim Detayları

Bal üretimi sanıldığı kadar kolay bir şekilde gerçekleşmez. Arıcılık ile uğraşan bireylerin bu konular ile alakalı olarak bilgilendirmeleri de mevcuttur. Bal üretimi safhasında YARIM KİLO bal üretimi yapabilmek için yaklaşık olarak 90.000 adet arının bir gün boyunca aktif bir şekilde çalışması gerekir. Bu çalışma sonrasında elde edilen miktar yaklaşık olarak ½ kg balı işaret etmektedir. Bu da işlemlerin ne kadar zor olduğunu bizlere gösteriyor.

Bal, üretim aşamasından sonra yapılan testlerde renk, tat, aroma, koku ya da kristalize gibi birçok farklı bileşeni üstünde taşıdığı resmi olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Balın yapısı, normalden çok daha farklı bir yapıdır. Şeker dengesi açısından ise kusursuz bir şekilde arılar tarafından üretilmektedir. Daha sonra büyük markalar, arıcılık yapan bireylerden petekleri alarak ayrıştırmasını fabrika ortamında yaparlar.

Ayrıştırma işleminin ardından sterilize işlemleri başlar ve daha sonrasında ballar kavanoz haline getirilerek tüketim için satışa sunulur.

Sofraların vazgeçilmez lezzeti  sadece gıda olarak tüketilmiyor, sağlıktan kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılıyor.

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesince düzenlenen 1. Uluslararası  ve Bal Arısı Ürünleri Çalıştay, Fuar ve Kongresi’ne katılan 18 ülkeden 200′e yakın bilimadamı, bal ve bal ürünlerinin farklı kültürlerde insan hayatındaki önemini anlattı.

Sadece bal değil polen (arıların topladığı bitki özü), arı sütü (genç işçi arıların kraliçe arıyı beslemek için salgıladıkları süt), propolis (birçok bitkinin gövde, yaprak, tomurcuk ve ağaç kabuğundan bal arıları tarafından toplanan reçinemsi madde) ve balmumu (arıların petek yapımında kullandıkları madde) gibi ürünler büyük önem taşıyor.

Kongrede Iğdır Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt’un sunduğu ”Balın besin değeri” başlıklı bildiriye göre, bal hem besin değeri hem de insan sağlığına katıkları bakımından doğal gıdalar arasında çok önemli bir yere sahip.Bal, vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli birçok maddeyi barındırıyor. Bu özelliğiyle şekerli ürünlerden ayrılan baldan 1 gram üretmek için arılar 4 binden fazla çiçekten nektar topluyor. Bu nedenle bal, binlerce çiçeğin besleyici değerini ve şifasını taşıyor.

İran Tarımsal ve Doğal Kaynaklar Araştırma Merkezinden kongreye katılan Sayed Mazaher Sayedi’nin bildirisine göre, balın insanlardaki zihinsel ve davranışsal etkileriyle ilgili araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

Bu araştırmalar, ahlak dışı davranışlar sergileyen, sabıkalı veya suçlu bireylerin hayatları boyunca az miktarda bal tükettiğini gösteriyor. Balı fazla tüketenlerin mütevazı, iyi huylu ve nazik olduğu görülüyor. İnsanlardaki stres kaynaklı hastalıkların çoğu aşırı kortizol salgılanmasından kaynaklanıyor. Kortizolun vücuttaki glikoz metabolizmasını olumsuz etkilemesi sonucunda vücut, hücrelerin hayatını devam ettirebilmesi için hayati önemdeki proteinleri kullanmaya başlıyor. Bu tüketimden kaynaklanan stres, farklı dokularda farklı hastalıklar olarak ortaya çıkıyor. Bal, kortizol salgısını kontrol altına alarak stresi engelliyor.

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/02/27/bal-binbir-derde-deva