Bal Çeşitleri

Bal Çeşitleri

Çok eski dönemlerden beri süre gelen arıcılık çalışmalarının en önemli meyvelerinden birisi de hiç kuşkusuz ki bal’dır. Bal, tamamen doğal bir şekilde arılar tarafından üretilen en önemli besin maddelerinden birisi olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. İçeriğinde ki bazı asit ve enzimler sayesinde birçok hastalığın tedavi safhasında kullanılabildiği gibi insan vücudu için enerji kaynağı görevi de görmektedir. Özellikle çocuk yaşlarda bal tüketimi, gelişimi hızlandırma açısından en önemli hususlar arasında da yerini almıştır.

Arılar, uzun çalışmalar sonucunda bal dediğimiz yapışkan ve sıvı ile katı kıvam arasında ki maddeyi üretirler. Petekler aracılığı ile üretilen bu madde, zaman içerisinde fabrikalar tarafından alınır. Ayrıştırılır ve daha sonra sterilize edilerek insan tüketimi için uygun bir hale getirilerek satışa sunulur. Bal çeşitleri birçok farklı şekilde sıralanabilmektedir. Bal, arılar tarafından birçok farklı çiçekten toplanan enzimler ile üretildiğinden dolayı farklı çeşitlerde bal türleri olması son derece normaldir. Zira çeşit anlamında incelediğimizde tüm balların lezzet açısından da farkı olduğu gibi insan hayatı için getirileri de farklılık göstermektedir. İçeriğinde ki madde yoğunlukları belirgin şekilde farklılık göstereceğinden çok daha olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Bal çeşitlerini ve özelliklerini yüzeysel olarak incelemek ve fikir sahibi olmak amacı içerisindeyiz.

Balın Çeşitleri

Ülkemizde üretimi yapılan yaklaşık olarak 6 çeşit bal modeli bulunmaktadır. Bu balların üretim yerleri safhaları tamamen farklılık gösterdiğinden dolayı vitaminsel değerleri ve lezzetleri açısından da farklılıklar bulunur.

ÇAM BALI

Çam balı, arıların çam ağaçları ile çalışmalarından oluşur.Çam ağaçlarında yer alan reçinelerin arılar tarafından işlenmesi sonucu üretimi yapılan bal türlerinden birisidir. Diğer türlere nazaran en farklı üretim şekline sahiptir.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak üretimi yapılmaktadır. Mevsim olarak genellikle İlkbahar ve Sonbahar ayları arasında işlenir ve insanlara sunulur. Koyu kahverengi bir renge sahiptir ve ağır bir tadı bulunur.

ANZER BALI

En iyi bal türü olduğuna inanılır. Rize ilimizde Anzer yaylasında arıcılık ile uğraşana kişilerin üretimi yapmakta olduğu bal türlerinden birisidir. Anzer balının en önemli ayrıcalığı, Rize iline özel çiçeklerden elde edilen polen ve çeşitli enzimler ile üretilmiş olmasıdır. Kısacası diğer ballardan farklı bir tüketime sahiptir.

Ekmeğe sürülerek tüketilen bal türlerinden birisi değildir. Uzmanlar tarafından genellikle hastalık tedavilerinde tercih edilen bir bal türüdür.

KESTANE BALI

Adından da anlaşılacağı üzere kestane ağaçlarından elde edilen besinler ile arıların üretmiş olduğu bal türlerinden birisidir. Antiseptik özelliği yoğun olan bir bal türüdür. Arılar, kestane balı üretimi yaparken aynı zamanda kestane üretimine de sağlıklı bir şekilde yardım ederler. Kristalleşme süresi son derece yavaştır. Uzmanların araştırmaları sonucunda antibiyotik özelliği yoğun olduğu gibi B ve C vitaminleri açısından da katkısı en büyük olan bal türlerinden birisidir.

KEKİK BALI

Halk arasında en az bilinen bal türlerindendir. Yüksek mevkilerde ve yaylalarda kekik üretimi yapıldığından dolayı kekik balı üretimi son derece kolay bir hal alır. Sağlıksal açıdan en faydalı ve diğer bal türlerine nazaran en etkin özelliklere sahip bal türlerinin başında gelir.

Bağırsak ve mide hastalıklarının tedavisi aşamasında son derece etkili ve kaliteli bir bal türü olarak nitelendirilebilir. Kekik otlarının doğallığı ile üretilmektedir.

NARENCİYE BALI

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bal türlerinden birisidir. Narenciye ağaçları meyve tabanlı olduğundan dolayı dallarında ETERİK YAĞI dediğimiz madde bulunur. İçerisinde meyve nektarını en yoğun şekilde bulunduran bal türlerinden birisi durumundadır. Kalsiyum fosfat ve demir fosfat takviyesi açısından en etkin bal türü olduğu kanıtlanmıştır. C vitamini içerdiği gibi karaciğer hastalıkları konusunda da maksimum seçenek sunar.

YAYLA ÇİÇEK BALI

Adından da anlaşılacağı üzere yaylalarda yetişen çiçekler ile çalışan arıların üretmiş oldukları bal türlerinden birisidir. Kır çiçeklerinden elde edilen bir bal türüdür. Kahvaltılarda genellikle tüketmekte olduğunuz bal yayla çiçek balıdır. Sinir sisteminin kuvvetlendirilmesi ve enerji kazanımı açısından maksimum etkiye sahip olan bal türlerinden birisi olarak nitelendirilebilir.